De nominerede til årest Zulu Awards 2008 er netop i dag afsløret i en pressemeddelelse fra TV 2.

Og det er naturligvis seerne og brugerne af Zulu.dk, der bestemmer, hvem der skal have de store priser.

Årets vært er Nicolas Bro, mens Julie Ølgaard og Pelle Hvenegaard leger rød løber.

Blandt de mest interessante nominerede er statsminister Anders Fogh Rasmussen, der er nomineret i sin birolle i mockumentaryen "AFR". Skal han have en pris, skal du stemme på ham på zulu.dk

De andre nominerede er:

Årets danske album

1.Suspekt - Prima Nocte

2.Dúné - We Are In Thre You Are Out Here

3.Natasja - I Danmark Er jeg født

4.Alphabeat - Alphabeat

5.Private - My Secret Lover

Årets danske hit

1.Alphabeat - 10.000 Nights Of Thunder

2.Private - My Secret Lover

3.Ida Coor feat. Fedde Le Grand - Let Me Think About It

4.KNA Connected - Fibs (Løgn og Latin)

5.Natasja - Gi' mig Danmark Tilbage

Årets danske sangerinde

1.Natasja

2.Ida Corr

3.Tina Dickow

4.Ane Trolle

5.Anna David

Årets danske sanger

1.Burhan G

2.Michael Poulsen (Volbeat)

3.Isam B.

4.Mattias Kolstrup (Dúné)

5.Christian Hjelm (Figurines)

Årets nye danske navn

1.Dúnè

2.JaConfetti

3.Alphabeat

4.Marwan

5.Turboweekend

Årets danske film

1.Hvid Nat - Jannick Johansen

2.Vikaren - Ole Bornedal

3.Cecilie - Hans Fabian Wullenweber

4.Kunsten at Græde i Kor - Peter Schønau Fog

5.AFR - Morten Hartz Kaplers

Årets danske mandlige hovedrolle

1.Lars Brygmann - Hvid Nat

2.Jonas Wandschneider - Vikaren

3.Kim Bodnia - Ekko

4.Jonatan Spang - De Unge År

5.Jesper Asholt - Kunsten at Græde i Kor

Årets danske kvindelige hovedrolle

1.Rikke Louise Anddersson - Hvid Nat

2.Paprika Steen - Vikaren

3.Sonja Richter - Cecilie

4.Semra Turan - Fighter

5.Louise Hart - Uden for Kærligheden

Årets danske mandlige birolle

1.Morten Grunwald - Hvid Nat

2.Dick Kaysø - Uden for Kærligheden

3.Kristian Ibler - Hjemve

4.Anders Fogh Rasmussen - AFR

5.Villads Milthers Fritsche - Ekko

Årets danske kvindelige birolle

1.Helene Reingaard Neumann - En Mand Kommer Hjem

2.Charlotte Fich - Kærlighed på Film

3.Karen-Lise Mynster - Uden for Kærligheden

4.Stine Fischer Christensen - Ekko

5.Hanne Hedelund - Kunsten at Græde i Kor

Årets Originale Danske TV-program

1.Yallahrup Færgeby - DR2

2.MC's Fight Night - DR2

3.2900 Happiness - TV3

4.Zulu Djævleræs - TV2 Zulu

5.Det Røde Kapel - DR2

Årets Danske Comedy TV-program

1.Comedy Fight Club - TV2 Zulu

2.Flemmings Helte - DR1

3.Den 11. time - DR2

4.Brian Mørk Show - TV2 Zulu

5.Tak for i Aften - TV2 Zulu

Årets Danske Reklamefilm

1.Kapsel - Tuborg

2.Kvalitetskontrol - Fakta

3.Kaffeautomat - Cybercity

4.Hvidløg René Diff - Kims

5.Sluk Mobilen - TDC

Årets Danske Sportspræstation

1.Herrelandsholdet i håndbold - VM Bronze

2.Nicki Pedersen - VM-guld i speedway

3.Mads Rasmussen og Rasmus Quist Hansen - VM-guld i roning

4.Frans Nielsen - Første dansker i NHL

5.Daniel Agger - Internationalt gennembrud for Liverpool

Årets Danske Radioprogram

1.De Sorte Spejdere - P3

2.Rio Bravo - P3

3.Farvel seng jeg elsker dig - 100 FM

4.Wichmann & Bonuseffekten - TV2 Radio

5.Morgenfabrikken - The Voice